с. Карпівка. Дошкiльний навчальний заклад " Казка"

 





Виховна робота

 
 
Ясельна група "Дзвіночок" вихватель Піксотова О.І.
"Як заєць взимку живе " Ігрове екологічне заняття 
Мета. Закріпити знання дітей про життя диких тварин та птахів взимку, вчити дітей розповідати по картині, давати відповіді на запитання вихователя, дати поняття про характерні особливості зовнішнього вигляду зайця, його повадок Виховувати бережливе ставлення до природи, до тварин та птахів, бажання допомагати їм. Розвивати пізнавальні інтереси дітей до навколишнього середовища.
Обладнання. Картина "Зайці", ілюстрації "Лісничий підгодовує тварин взимку", "Діти готують птахів", іграшка-сорока, загадки, картинки з зображенням тварин, корзина, горішки, яблучка, цукерки, насіння.
Хід заняття (Діти заходять в групу).
Вихователь. Діти, підійдіть, будь ласка, до вікна.Що ви бачите?
Які дерева? (Голі)Яка земля? (Чорна, холодна)Що лежить на землі? (Сніг)
Яке небо? (Сіре)А чи чуєте ви, як співають пташки?(ні)Чому вони не співають? (холодно, вони сумують)То яка ж пора року настала?(Зима)
Вихователь(читає вірш "Зимонька ")
.В білих валянках, в білім кожусі Ходить зимонька в полі і в лузі.
Носить зимонька білий мішок,
Трусить з нього на землю сніжок,
Легким снігом травицю вкриває.
Жодна пташка уже не співає,
Бо боїться морозу вона.
Стало холодно.
Йде вже зима.
Діти, як ви думаєте, як живеться звірятам у лісі взимку? (їм холодно, вони голодні)Які звірята живуть у лісі?(Діти називають. Стук у двері.
Вихователь бере біля дверей корзинку).
- Ой, погляньте на хвилинку,
Тут приніс нам хтось корзинку.
(Розглядання, що в корзинці є: яблука, горішки, морквинки, насіння соняшника).
- Хто ж це нам лишив гостинці
У чарівній цій корзинці?
(Стук у двері. Залітає Сорока-білобока. У неї конверт).
Вихователь. Хто ти?
Сорока. Я сорока-білобока,Дуже високо літаю,І про все на світі знаю.
Знаю, хто лишив гостинціУ чарівній цій корзинці.
Вихователь. Якщо знаєш, то скажи, Дуже  просимо  тебе ми. (Діти повторюють ці слова). Сорока, Ці гостинці вам, малята,Дали лісові звірята.Але ви часу не гайте,Хто вони, ви відгадайте. (Вихователь бере у сороки на крилі конверт, там картинки з зображенням білочки, ведмедя,їжака і загадки про них. Діти ідуть на стільчики).
Вихователь (читає).
1. Дуже, діти, я маленька,
Т пухнаста, і руденька,
По деревах я стрибаю
І горішки так шукаю.(Білочка)
(Показує картинку з зображенням білочки).
Де білочка живе? (На дереві, у дуплі)
Що вона робить взимку? (Стрибає, їсть горішки, що запасла восени)
А ідо вам білочка передала, як ви думаєте (Горішки)
2. Звір у лісі цей живе,
Не говорить, а реве,
Дуже теплу шубу має,
Мед він їсти полюбляє,
Та дивак цей звір, одначе,
Зроду ще зими не бачив,
Бо узимку вічно спить.
Як він зветься?
Це... (ведмідь)
(Показує картинку з зображенням ведмедя).Що робить ведмідь взимку?Де він спить? (У барлогу). (Розповідь, що таке барліг)
.Що ведмідь поклав у корзинку? (Цукерки)
3. Йшов колючка у садочок,
Там звернувся у клубочок.
Натикає на голки
груші, яблука, сливки.(їжачок)
- Що поклав у корзинку їжачок?
4. Довгі вуха, куций хвіст,
По доріжці скік – по скік,
Дуже вовка він боїться
І ще хитрої лисиці.(Зайчик)
Так, це зайчик. Де ж він?
Чому нема в конверті картинки з зайчиком?
Сорока. Є! Кар! Є! Ось вона!(Звертає увагу на велику картину "Зайці".
Хто це? (Зайці)
Що роблять зайчики?
- Чому зайчики притаїлися?
(Розповідь дітей).
Фізкультхвилинка.
  1.  Пострибати, як зайчики.
  2.  Лапки погріти.
  3.  Вушками порухати.
(Розповідь вихователя "Як заєць взимку живе "),
Зима.
Мороз. Всі тварини від лютого морозу поховалися.
А в зайця немає ні нірки, ні гнізда, ні хатки. Сьогодні під кущиком виспиться, а завтра в ярочку приляже, де ямку викопає лапками - там його і дім.
Зате шубка у зайчика тепла, пухнаста та біла, як сніг. Добре йому у цій шубці - тепло і сховатися від ворога не важко.
Притулиться до снігу, спробуй розглядіти!
Вдень заєць спить, а як прийде ніч, виходить погуляти і поїсти
Як снігу в лісі небагато, він лапками його розгрібає, глянь - і травичку знайде.
А як замете хуртовина глибокі намети, тоді вже не розкопати зайчикові снігу.
Зате він на високий замет залізе - з кущів, у дерев молоді гілочки пообгризає або кори поїсть, от і ситий. А інколи в село в гості завітає.
Прийде пізно ввечері, коли всі сплять, підбіжить до стіжка і почне сіно смикати. Наїсться, а потім назад у ліс по скаче.
Так і живе заєць цілу зиму.(Розгляд ілюстрації "Лісничий взимку підгодовує звірів "). Правило. Взимку звірям треба допомагати, підгодовувати їх.
Діти, цікаво вам було? (Так)
Може хтось вірш знає про зайчика?
(Діти читають вірш "Зайчик": В лісі сніг, у лісі звірі... ")
- Треба подякувати нашій сороці, що такі гарні картинки нам принесла. А в
дарунок треба її пригостити.
А чим?(Роздивляються в корзинці, чим можна пригостити Сороку.(Насінням).
Сорока поклювала з руки).
Сорока. Дякую вам, дітки.
А там на дворі ще так багато пташок - моїх друзів, вони теж голодні.
А хто ж друзі Сороки? (Горобці, синички, снігурі)Як можна допомогти птахам?(Розглядання ілюстрації "Діти підгодовують птахів ").
Вихователь. Не турбуйся Сороко, завтра діти принесуть багато насіння, пшона і насиплять  на прогулянці твоїм друзям. Тому що птахів потрібно любити, оберігати їх і годувати взимку.(Діти,   запам 'ятайте  це  правило.
 Діти  прощаються  з  сорокою.  
 Вона виходить. Це може бути іграшка або переодягнена дитина
Діти пригощаються гостинцями, що в корзинці).
 

       Ясельна група "Дзвіночок" вихователь Коцюрба С.О.                              
 Тема: Барви квітів
Мета: продовжувати вчити дітей слухати казки та відповіда¬ти на запитання вихователя; закріпити знання про будову кімнатної рослини - бальзаміна (вогник); вчити розрізняти та називати кольори – білий, жовтий, синій, зелений, червоний, оранжевий, коричневий; розвивати дрібну моторику пальців рук, увагу; виховувати бажання допомагати тим, хто потрапив у біду.
Матеріал: кімнатна рослина бальзамін, паперові квіти з різними серединками до дидактичної гри «Квіткова галявина»
.ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь. Діти, послухайте музику.
Звучить мелодія. – Яка вона – весела чи сумна?
Як ви гадаєте, хто може так су¬мувати? Відповіді дітей.
— Так, це сумує квіточка. Я вам її зараз покажу.
Погляньте, яка ж вона гарненька!
— А де корінчики у квітки? Покажіть, а де у квіточки стебло?
Якого кольору листячко?
Відповіді дітей.
– А що це за «вогник» на стеблі?
Якого кольору квітка?
Хто при¬гадає, як називається ця кімнатна рослина?
Відповіді дітей.
– Ви помітили, як вона сумує? Запитаймо у неї, що ж трапилося?
Вихователь. Я зрозуміла. Наш бальзамін побував у світі квітів.
Там трапилося лихо. Хтось переплутав серединки квітів і вони зараз сваряться.
Давайте допоможемо їм навести лад.
Дидактична гра «Квіткова галявина» Перед дітьми «галявина» з різнокольоровими квіточками, а на та¬рілочках – їхні серединки.
Діти для кожної квітки знаходять відповідну серединку.
Вихователь пропонує називати кольори серединок і пелюсток квітів.
Вихователь. Діти, погляньте, бальзамін усміхається, він вже не сумує і дякує вам за допомогу. Вогник. Малята, ви довго працювали, ваші ручки втомилися.
У вас яка ручка більше стомилася: ліва чи права?
Покажіть.
Відповіді дітей
. – Так, права, вона більше працювала, тому і стомилася. Всі пальчики стомилися. Тому ваші пальчики зараз пограються в гру і відпочинуть.
Пальчикова вправа «Вечір – ранок»
Цей ось пальчик спочивав,
Цей ось пальчик задрімав,
Цей ось пальчик в ліжко ліг,
Цей ось пальчик раптом плиг.
Тихше, пальчик, не стрибай,
Братикам поспати дай.
Діти складають пальці по одному, починаючи з мізинця, загинаючи їх великим.
Встали пальчики.
Ура! Грати їм уже пора. Всі пальчики розгинаються.
Вихователь. Діти, хочете послухати казочку про руки?
Вихователь розповідає казку В. Сухомлинського «Права і Ліва рука», супроводжуючи розповідь показом настільного театру.
Права і Ліва рука Поміж морквою виріс бур'ян.
Пішла Маринка на город, бур'ян вириває. Та все Правою рукою.
А Ліва нічого не робить. Права рука втомилася й питає Ліву руку:
– Чому ти байдикуєш? Дивись, як я працюю, уже всі жилочки болять.
А ти нероба. Соромно стало Лівій руці.
Стала й вона рвати бур'ян. Швидко так і закінчила Маринка роботу.
Запитання до дітей — Що робила Маринка?
— Покажіть, якою ручкою робила Маринка.
— Якою ручкою закінчила Маринка роботу?
Вихователь. Діти, ви сьогодні просто молодці!
Допомогли «вогнику», він з вами погрався.
Та й ваші рученята вже просяться погратися з іграшками.
А оскільки світ іграшок дуже веселий, цікавий, барвистий і прекрасний, тому швиденько ідіть гратися з іграшками на килимок.

 

Старша дошкільна група "Сонечко"

Сфера життєдіяльності «Природа»

Пріоритетні лінії розвитку:

художньо-естетичний, мовленнєвий, креативний  (5 - й рік життя)

 

      

 

 

 

 

               

                                                                  

                                                                

                                              

                                                                    

 

 

        Тема. «Дівчинка Маринка запрошує нас на гостину»

         Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» /Наук.

керівник Кононко О.Л. – К.: Світич, 2008. –С.69-80.

         Мета: Продовжувати вчити дітей складати коротку розповідь з 2- 3 речень за змістом ілюстрації. Вправляти у вживанні іменників у родовому відмінку множини. Вправляти дітей у виявлені звукосполучень, продовження приголосних, спонукати до запам’ятовування вірша. Виховувати любов до всього живого та бережливе відношення до навколишнього.

          Матеріал: картина «Курочка з курчатками», план – схема вірша, іграшкові домашні тварини, шапочки курчаток,  папір,  гуаш (жовтого кольору), фломастери червоного кольору, серветки для рук.

 

            Хід заняття

         Організація дітей.

         Вихователь. До нас завітали гості, привітаємося з ними.

         Діти. Доброго ранку! Вітаємо Вас

                   Спасибі, що Ви прийшли до нас.

         Вихователь. Ми продовжуємо тему «Домашні тварини»

         - Яких домашніх тварин ви знаєте?

  - Чим відрізняються домашні тварини від диких тварин?

  - Чому люди піклуються про них?

  - Що дають людям домашні тварини?

Вихователь роздає  пальчикові в’язані іграшки для гімнастики

          Гімнастика для очей

Дивитись на кінчики пальців витягнутої вперед руки (по середній лінії обличчя), повільно наближати вказівний палець до обличчя, не відводячи від нього погляду (3 рази).

Відвести напівзігнуту праву руку з іграшкою у сторону, повільно пересувати іграшку справа наліво, слідкуючи за нею обома очима. Потім теж саме, але в інший бік (4-5 разів).

         Вихователь. Діти, вчора ввечері я отримала лист від дівчинки Маринки, яка живе в селі. У Маринки дуже багато домашніх тваринок. На весні з’являться  ще  нові друзі, а які ви дізнаєтеся відгадавши загадку.

                                         Жовтенькі клубочки

                                         Ходять біля мами – квочки.

           -   Так, це курчатка. А ось і картинка з ними та їх матусею.

        (Розгляд картини  «Курочка з курчатами»)

 -  Хто зображений на картині?

  -   Як назвати курочку (Мама – квочка.)

    -  А її діток? (Курчатка.)

    -  Якого кольору курчатка?

    -  Скільки їх? (Багато.)

   -  Як треба їх підзивати? (Ціп – ціп.)

Діти за допомогою вихователя складають розповідь по картинці.

        Дидактична гра «Які тваринки живуть у Маринчиному дворі»

         Вихователь. Молодці, гарно попрацювали,  а ось і нові друзі курчатка які з’являться у Маринки, послухайте віршик:

                                          На подвір’ї курочки

                                          Ціпу – ціпу – ціп

                                          Ось Маринка й Юрочка

                                          Кришать ціпкам хліб.

                                          Ціпки бачать кришечки

                                          Дзьобики тук – тук

                                          Весь шматок ой лишенько

                                          Вихопили з рук.

           (Діти повторюють вірш за допомогою план – схеми декілька разів).

                 - Ось такі у нас курчатка. Діти, а вам подобається малювати? Давайте намалюємо курчаток, а малюнки відправимо Маринці на згадку про нас.  Ходімо до столу.

             (Вихователь разом з дітьми підходить до столу).

-  Що ви бачите на столі? (папір,кружечки, фарбу жовтого кольору, фломастери).

                   -  Так. Все це нам потрібно для роботи. Тепер я покажу як ми будемо розмальовувати наших курчаток, пальчиком. Спочатку намалюємо курчатко за допомогою кружечка та чорного фломастера.

     Вихователь показує як потрібно обводити кружечки, створюючи малюнок курчатка.  

      - Беремо фарбу на кінчик пальчика і починаючи з середини кола, робимо крапочки не виходячи за контур. А тепер червоним фломастером намалюємо дзьобик та ніжки нашому курчатку. Ось так.

              - Щоб наші пальчики краще працювали, зробимо для них зарядку.

              Гімнастика для пальчиків

Скласти кисті рук разом зворотним боком. Повільними плавними рухами махати розслабленими руками, як птах крилами.

            Самостійна робота дітей 

             ( діти під керівництвом вихователя розфарбовують курчаток).

             Вихователь.  Давайте подивимось  на наших курчаток, які  вони?    (жовті, веселі, яскраві).

            - Залишайте їх на столі, щоб вони підсохли, а ми з вами пограємо в гру.

             (Вихователь роздає дітям шапочки курчаток. Пояснює правила гри.)

  •  Попищали, попищали

    (пі – пі - пі)

  •  Дружньо просо подзьобали

    (присісти, стук об підлогу)

  •  І до матері стрибочком

                                                Жовті збіглися клубочки

(стрибки на двох ногах)

  •  Заховались під крило

Наче їх і не було.

(закрити обличчя долонями.)

               Вихователь. Діти, вам було цікаво грати?  Що цікавого ви дізналися? Дівчинка Маринка надіслала вам в подарунок солодощі, пригощайтеся. А нам час прощатися з нашими гостями. Допобачення !